Még az összeomlás szélén álló Marvel sem gondolhatta 2008-ban, hogy az akkor debütáló Vasember akkorát robban, hogy azzal több, mint tíz évre meghatározzák a mainstream mozizás arculatát. Kevin Fiege végeláthatatlan munkája azonban viszonylag rövid időn belül megtérült és jelenleg a Marvel Studios az egyik legnagyobb húzónév a mozibajáró közönség számára.
Miután múltkor rangsoroltuk a létező összes Pókember filmet, most megtettük ugyanezt az MCU saját produkcióival is. Görgessetek lejjebb a listáért.
32. Thor: Sötét világ (Thor: Dark World, Alan Taylor – 2013)
Kevés olyan tétel szerepel ezen a listán, aminek kapcsán tökéletes egyetértés lenne a Marvel rajongóinak köreiben, de a Sötét Világ világszerte számos listán megnyerte a méltán -nem túl- megtisztelő utolsó helyezést. Nálunk is.
31. Thor (Thor, Kenneth Branagh – 2011)
Bár jóval több pozitívummal kecsegtet, mint a “kistestvére” az első Thor rész a közepesnél is gyengébben teljesít a több, mint 30 tételt számláló MCU listán, de egy maradandó Loki alakítást mégis sikerült kitermelnie magából.
30. Marvel Kapitány (Captain Marvel, Anna Boden/Ryan Fleck – 2019)
Ha van film a Marvel filmes világában, amiről süt, hogy szó szerint beleerőszakolták egy váratlan pillanatban a fősodorba az a Marvel Kapitány. A versengés a konkurens Wonder Woman-nel sajnos bőven a minőség rovására ment és ennek még a negyedik Bosszúállók filmben is érződik a hatása.
29. A Hihetetlen Hulk (The Incredible Hulk, Louis Leterrier -2008)
Edward Norton köztudottan szeret beledolgozni a filmjei forgatókönyveibe, a Hihetetlen Hulk ennek köszönhetően olyan karakteridegen elemekkel operál, hogy nem csoda, hogy a stúdió nem tartott igényt a színészre a 2012-es csapatfilmhez.
28. Fekete Özvegy (Black Widow, Cate Shortland – 2021)
A Fekete Özvegy mozival kapcsolatban teljesen jogosan merülhet fel a kérdés: tényleg kellett ez? A válasz igen, de későn jött, rajongói nyomásra és roppant izzadságszagúra sikeredett az amúgy egész jó átlagú szintet tartó stúdió portfóliójában.
27. Sólyomszem (Hawkeye, Jonathan Igla – 2021)
Egész kellemes ünnepi lazítás ez a sorozat, de sokat nem tesz hozzá ehhez a világhoz. Mivel a nagyobb ziccerekkel nem tudott élni, valószínűleg kevés embernek tűnne fel, ha el sem készült volna.
26. Amerika Kapitány: Az első Bosszúálló (Captain America: The First Avenger, Joe Johnston – 2011)
Alapjáraton Az első Bosszúálló egy egészen jó háborús kaland, a Russo fivérek érkeztével mégis kiderült, hogy teljesen komolyan lehet venni az öreg Kapitányt, így ez a film is csak a hátsó szekcióban tud kullogni.
25. Vasember 2 (Iron Man 2, Jon Favreau – 2010)
Túlzsúfolt, zagyva és bőven ez a trilógia leggyengébb darabja. Sajnos a stúdió egészen korán elkezdett rátelepedni egyes rendezőkre és a Bádogember második kalandja ezt jócskán megsínylette.
24. Bosszúállók: Ultron Kora (Avengers: Age of Ultron, Joss Whedon – 2015)
Újabb folytatás, ami az építkezős játék áldozatává vált. Joss Whedon teljesen más filmet szeretett volna az utókorra hagyni, mint Mickey egér és sajnos még James Spader sem menti annyira ezt a filmet, mint amennyire vártuk Ultron szerepében.
23. A Hangya és a Darázs (Ant-Man and the Wasp, Peyton Reed, 2018)
Hiába van legalább ugyanakkora szíve a folytatásnak, mint a 2014-es eredetinek, a második Hangya kaland képtelen volt annyi újdonsággal szolgálni, mint elődje. Ettől függetlenül nincs szégyenkeznivalója, igazán szerethető film.
22. A galaxis őrzői vol. 2 (Guardians of the Galaxy vol. 2, James Gunn – 2017)
Akárcsak az elődje, egyszerre laza és megható. Dícséretes Gunn részéről, hogy kikerülte a Marvel folytatások csapdáját. Ennek a filmnek a legnagyobb hibája, hogy az első rész árnyékában kell léteznie.
21. Örökkévalók (Eternals, Chloé Zhao – 2021)
Az Örökkévalók semmilyen szempontból nem rossz film és talán az egyik legbátrabb mozi, amit Fiege-ék szuperhős univerzuma bevállalt. Az sem utolsó szempont, hogy egy indie-filmekből ismert rendező kezébe kerülhetett ez a gigaprodukció. Zhao azonban túl sokat akart mondani és ez komolyabb áldozatokkal járt a filmre nézve, mint amennyit bármelyik szereplője magára vállalt.
20. A Sólyom és a Tél Katonája (The Falcon and the Winter Soldier, Malcolm Spellman – 2021)
Ez a miniszéria szépen építi tovább a Tél Katonája hagyatékát és érezhetően rengeteget merít a második Amerika Kapitány kalandból. Anthony Mackie sótlan játéka és a finálé zagyvaságai ellenére rengeteg kiváló pillanattal szolgál.
19. Pókember: Idegenben (Spider-Man: Far from Home, Jon Watts – 2019)
Mindig felüdülés Tom Holland-ot a falmászó szerepében látni, az Idegenben alkotói mégsem merték a fiatal hálószövő pórázát elég messzire engedni Tony Starktól, ami jócskán csorbít a film értékein.
18. Fekete Párduc (Black Panther, Ryan Coogler – 2018)
Ryan Coogler filmje a zsánerhez képest igencsak komplex alkotás, ami egyúttal már jóval Thanos előtt bebizonyítja, hogy a Marvel igenis képes érdekes ellenfelekkel előrukkolni. Killmonger mindenképpen benne van a Top 5 Marvel főgonoszban, nélküle nem születhetett volna ilyen izgalmas Fekete Párduc film.
17. Vasember (Iron Man, Jon Favreau – 2008)
Az MCU 2008-as debütje egész szépen öregszik. Nem csak egy egész filmes univerzum startolt el ezzel a filmmel, de a képregényóriás mérhetetlen kockázatot vállalt vele. Akkoriban nem csak Downey Jr. castingja számított merésznek, de Vasember sem tartozott a legnépszerűbb szuperhősök közé. A többi történelem.
16. WandaVízió (WandaVision, Jac Schaeffer – 2021)
Egy újabb szép példa arra, hogy az MCU igenis ki mer lépni a saját maga alkotta kereteiből. A finálé ebben az esetben is erősen megkérdőjelezhető, az oda vezető út viszont messze túlmutat a megszokott zsargonoktól. Igazi karakterközpontú élmény.
15. Shang-Chi és a Tíz Gyűrű Legendája (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, Destin Daniel Cretton – 2021)
A Shang-Chi mozi legnagyobb bűne, hogy egy újabb eredettörténetet mesél el, ezáltal képtelen hátrahagyni az ezzel járó kliséket. Ennek ellenére a látványvilág pazar, Tony Leung minden jelenete aranyat ér és a hardcore fanok is örülhetnek a rengeteg kikacsintásnak.
14. A Hangya (Ant-Man, Peyton Reed – 2015)
Scott Lang debütálása szépen visszatáncolt a menthetetlen helyzetből. Ami a képregényekben egy kicsit érdekessé is tette a Hangyát már mind elsütötték korábbi MCU filmekben, Hank Pym karakterét legfeljebb mellékszerepben lehetett használni egy korábbi botrány miatt és még az eredeti rendező (Edgar Wright) is összetűzésbe került a stúdióval, majd távozott. Ennek a filmnek így is hatalmas szíve van és képes mókásan reflektálni az MCU-ban akkortájt csúnyán elharapódzó megalomániára is.
13. Vasember 3 (Iron Man 3, Shane Black – 2013)
Shane Black filmje hiába borította ki a hardcore rajongókat, Vasember harmadik szóló kalandja bőven jobb élmény, mint ahogyan azt sokan gondolják. Egyáltalán nem egy noir élmény, de Tony Stark PTSD-je az átlagnál sötétebb territóriumok felé terelte az alkotást.
12. A Galaxis Őrzői (Guardians of the Galaxy, James Gunn, 2014)
2014-ben gyűltek össze először a galaxis legnagyobb S’fejei. James Gunn karaktereivel bárki könnyen azonosulhat, hiszen talán ennél emberibb karakterábrázolást nem láthattunk korábban az MCU-ban.
11. Pókember: Hazatérés (Spider-Man: Homecoming, John Watts – 2017)
Pókember végre hazatelefo… talált és végre vászonra kerülhetett a falmászó talán leghitelesebb mozis ábrázolása. Ha van film, ami egyaránt képes megérteni mind Peter Parker, mind Pókember esszenciáját, az a Hazatérés.
10. Doctor Strange (Doctor Strange, Scott Derrickson – 2016)
A buddhista Harry Potter bemutatkozása rengeteg párhuzamot mutat Tony Stark első mozijával, de a sajátos vizuális világ és a mágia bevezetése a Marvel filmes világába mégis sikeresen elkülöníti attól
9. Mi lenne, ha…? (What if…?, A.C. Bradley – 2021)
Túlzás lenne minden epizódot a “zseniális” jelzővel illetni, de amikor igazán szabadjára engedték az írócsoportot tényleg különleges Marvel történetek születhettek. Az MCU első animációs sorozata viszonylag stabil minőséget tud tartani a 9 rész alatt.
8. Bosszúállók (Avengers, Joss Whedon – 2012)
Bármit lehet mondani a Marvel Studios-ról, rengeteg a jogos kritika, de a Bosszúállók első összeállása igazi filmipari mérföldkő. Korábban nem nagyon volt példa arra a mozivásznon, hogy nem kevesebb, mint négy franchise szálai fussanak össze egyetlen filmben.
7. Bosszúállók: Végjáték (Avengers: Endgame, Anthony & Joe Russo – 2019)
22 előzményfilm és több tucat karakter mellett borítékolhatató, hogy képtelenség tökéletes konklúziót gyártani, a Russo fivérek mégis vállon veregethetik magukat, hiszen a Végjáték egy kiváló alkotás és egy korszak lezárása is egyben.
6. Amerika Kapitány: Polgárháború (Captain America: Civil War, Anthony & Joe Russo – 2016)
Roppant nehéz dolga volt ennek a filmnek, hiszen nem csupán a Tél Katonája által felállított magas lécet kellett megugrania, de a pénztáraknál is fel kellett vennie a kesztyűt az akkortájt debütáló konkurens Batman Suparman ellen is. Szerencsére Russo-ék könnyen vették az akadályokat, Zemo karaktere pedig igazán vérfagyasztóra sikeredett az amúgy fulladásig telepakolt mozi közepette is.
5. Thor: Ragnarök (Thor: Ragnarok, Taika Waititi – 2017)
Ha egyetlen filmmel kéne definiálni milyen legyen egy blockbuster szuperhősfilm a 2010-es évek után, mindenképp a Ragnarök a legjobb példa. Taika Waititi stílusa telitalálat volt Thor újraértelmezéséhez és végre a közönség szívébe is sikerült belopnia magát.
4. Loki (Loki, Michael Waldron – 2021)
Ki gondolta volna, hogy az MCU Doctor Who-ját majd pont Loki testesíti meg? Ez az időn és téren átívelő történet pedig épphogy szoktatja a nézőket a multiverzum lehetőségeihez.
3. Pókember: Nincs Hazaút (Spider-Man: No Way Home, Jon Watts – 2021)
A Nincs Hazaút messze a legnagyszabásúbb Marvel projekt, hiszen a két korábbi Pókemberrel és azok ellenségeivel messze túlmutat az MCU saját történelmén.
2. Amerika Kapitány: A Tél Katonája (Captain America: The Winter Soldier, Anthony & Joe Russo – 2014)
A Tél Katonája egyértelmű bizonyítéka, hogy a Marvel képes igazán komoly, már-már sötét territóriumokra tévedni. Ez a politikai-thriller egy igazi kincs a stúdió több, mint tíz éves portfóliójában.
1. Bosszúállók: Végtelen Háború (Avengers: Infinity War, Anthony & Joe Russo – 2018)
Nem véletlen, hogy a Russo testvérek összes Marvel projektje a lista élvonalában landolt, látásmódjuk és rátermettségük nagyban meghatározta a harmadik fázis tónusát. Habár a Végjáték is egy nagyszerű alkotás, a Végtelen Háború nem esik a végeláthatatlan fan-service csapdájába, így sokkal jobban tud önálló filmként működni.