szombat, július 27, 2024

Trending

Hasonlóak

Megérkeztünk – A Néprajzi Múzeum kiállításán jártunk

Az elmúlt 150 év gyűjtését, reprezentatív, műtárgyakká avanzsált népművészeti tárgyait mutatja be a Néprajzi Múzeum hamarosan záró tárlata. Olyan tárgyakat lehet itt most látni, melyek nemigen szerepeltek még nagyközönség előtt. Magyarországból, Európából, de még más földrészekből is láthatunk remekeket. Csak néhány ezek közül: 

Cifraszűr Sárvárról az 1873-as bécsi világkiállításra készítve, melynek gallérján egy madárpár tart egy magyar címert, hisz ezt a kiállítást az 1867-es kiegyezés után rendezték meg. (Katona Edit írása alapján)

Van itt még izlandi szék, mely nagy része nyárfából, valamint fenyőfából készült, az egész széket egy kora újkori karosszék mintája után készítették. Az eredetit Észak-Izlandon faragták, és meg lehet nézni Reykjavikban, a Nemzeti Múzeumban. (Gartner Petra írása alapján)

Az ember alakú ház oszlop Pápua Új-Guineából való. Érdekes totem, valószínűleg az egyik Gyűlésház tartó pillére volt. (Vargyas Gábor írása alapján)

Megérkeztünk: Néprajzi Múzeum kiállítás
Fotó: Incze László/ Forrás: Néprajzi Múzeum

Kikuju harci pajzs van kiállítva még, Kelet-Afrikából származik. Gróf Teleki Sámuel expedíciója irányult arra, 1887-88-ban, és ő hozta ezt a pajzsot, mely egy veszélyes útszakasz emléke, mikor is a túrázókat számos csapás érte, a harcias törzsek által. (Földessy Edina írása alapján.)

Az elmúlt 175 év alatt készült obi-ugor ékszereket is láthatunk, például melldíszt. Sok gyöngy ékszert viseltek ezek a törzsek, és ezek geometrikus mintázatúak voltak. (Mácsai Boglárka írása alapján)

Aztán van itt magyar, adó rováspálca a XIX. századból, mely nagyon érdekes hagyományt mutat be, ugyanis az Árpád-kor óta népszerű volt ez a fajta rögzítése az adóknak az írástudatlan parasztság körében. (Granasztói Péter írása alapján)

Szeptember 2-án pedig egy egész napos búcsú rendezvény várja a látogatókat a Megérkeztünk című tárlattal kapcsolatosan, ezeket all-in, és a családi all-in jeggyel lehet látogatni.

A részletes program:

  • 10:00-11:00 Angol nyelvű tárlat vezetés
  • 11:00-12.30 Kurátori tárlat vezetés
  • 14:00-17:00 Ikonfestő workshop
  • 14.30-15.30 Az átalakuló világ képe Hadzsi Ahmed 1559-es világtérképe alapján – előadás
  • 15.30-17:00 Korok, kultúrák, lábbelik – előadás
  • 17:00-18:00 Görög zenei koncert és táncház
Szőke Anikó
Szőke Anikó
1972-ben születtem, Budapesten. Szabadúszó vagyok, képzőművészettel és írással is foglalkozom, és sokat szoktam emellett kreatívkodni is. Mindkettőt nagyon szeretem művelni. Szeretném, ha az olvasók is értékelnék a munkáimat.