Marilyn Monroe kétségtelenül a történelem egyik legismertebb női ikonja. A csillogás, ami körülvette, sok akkori nő szemében egy elérhetetlen álom maradt. A csillogás mögött azonban egy tragédia lapult meg, amit az emberek kívülről nem láthattak. Ana de Armas főszereplésével a Netflix elkészítette a Szöszi című mozit, ami pontosan ezt az árnyoldalát mutatja be Marilyn életének.
Norma Jeane egészen kiskorától indul a film, és már az expozíció is előrevetíti azt, hogy bizony ez nem egy könnyű, esti film. Az anyjával való tragikus viszony bemutatása jól megalapozza a hangulatot, és ezután már azt követhetjük nyomon, ahogyan elindult a nő karrierje.
A mozi egyértelműen legerősebb pontja az operatőri munka. A kameramegoldások, képarányok és színek váltakozása tudatos filmnyelvi döntés, amely kifejezi a nő lelkivilágát is többek között.
A cselekmény is jól építkezik, és a csillogásból csak épp annyit mutat, amennyiből nagyjából megérthetjük, hogy a világ szemében hogyan is nézett ki Marilyn, viszont a film kilencven százaléka azt mutatja be, hogy tulajdonképpen mi is volt a háttérben. Rendkívül nehezen fogyasztható pár jelentsor, és a mozi végig megtartja azt a depresszív, sötét hangulatot, amelyen át egy kicsit átérezheti a befogadó, hogy milyen is volt az igazi élete Monroenak.
Ana de Armas kiváló választás volt a szerepre véleményem szerint. Teljesen átlényegült szerepében, és jól lehozta Monroe gesztusait, allűrjeit.
A mozit azonban nem tudnám mindenkinek ajánlani. Elsősorban a hossza az, ami sokakat visszatarthat, ugyanis a nettó két óra negyven perc ebben a hangulatban, és a néhol igen lassú történetmesélésével nem mindenki számára lesz fogyasztható. A cselekmény bár jól bemutat minden fontosabb pillanatot és személyt, aki fontos szerepet töltött be Marilyn életében, azért helyenként kétségtelenül leül, néhol pedig kicsit felszínes marad.