Zack Snyder megítélése finoman szólva is kétes a kritikusok körében. A DC filmek egyik legmeghatározóbb rendezőjéről beszélünk, de mennyire is okolható ő a DC filmes univerzum „bukásáért”? Mennyire volt annak idején működőképes stratégia félúton Joss Whedonra bízni az egyik legfontosabb filmet a Justice League-t, amely a Marveles Avengers-höz hasonlóan egy filmben egyesítette a legfontosabb hősöket? Mi értelme van egyáltalán egy újabb Az Igazság Ligája filmnek?
Ha valaki nem ismerné a történetet:
Bruce Wayne/Batman egy közelgő apokalipszistől tartva felkerekedik, hogy szuperhős csapatot toborozzon. Törekvése ugyan nemes, ennek ellenére nem feltétlenül talál megértő fülekre. Egészen addig, amíg fel nem üti a fejét egy tényleges fenyegetés Steppenwolf (Ciarán Hinds) személyében, aki egy sokkal komolyabb veszedelem előfutára. Ahhoz, hogy megállítsák ellenlábasuk világpusztító tevékenységét hőseink rájönnek, hogy össze kell fogniuk, ha győzni akarnak és meg is alakul az Igazság Ligája kezdő csapata: Batman (Ben Affleck), Wonder Woman (Gal Gadot), Flash (Ezra Miller), Aquaman (Jason Momoa), Cyborg és Superman (Henry Cavill) személyében.
Az alapsztori sokaknak lehet ismerős. Ez nem véletlen, hiszen már 2017-ben láthattuk ugyanezt, de akkor felmerül a kérdés, hogy miért lenne értelme megnézni ezt négy óra hosszában? A válasz igazán egyszerű: ez az eredetileg elképzelt koncepció. Sokszor szokott felmerülni egy alkotás kapcsán a kérdés, hogy mire gondolhatott a költő/szerző. Elég egyértelmű, hogy Zack Snydernek hatalmas álma volt a DC filmes univerzumot illetően és így, hogy szabadkezet kapott a Warnertől meg is tudta valósítani azt és talán még többet is.
Egyértelmű, hogy a Warner érezte a kraftot Snyder víziójában, hiszen nem kevés pénzzel támogatta meg a projekt végleges elkészültét ez pedig a végeredményen is meglátszik. Láthatóan jobbak lettek a vizuális effektusok a 2017-ben mozikba került változatnál és éppen, ezért jobban is működnek azok a jelenetek is, amiket már láthattunk ezelőtt. Érezhetően jobb lett a karakterek közötti dinamika, ami nyilvánvalóan a tudatos karakterépítésnek köszönhető.
Aquaman a korábbi verzióban kapott körülbelül egy tíz percet a vásznon, Flash egy nevetséges párbeszéd után rögtön az igazság ligája tagjává vált, és Cyborg meg teljesen felesleges karakternek mutatkozott, és megfosztották a valódi drámától a karakterét. Az így verbuvált eléggé nevetséges liga, nem szállított különösebb izgalmakat. És ezt megfejelte Joss Whedon, hogy Steppenwolfot lebutította egy tényleg ultra papírvékonyságú főgonosszá, valamint Darkseid teljes elvetése is nagyon nagy hiba volt, hiszen a későbbi folytatások lehetőségének sem kedvezett. Mindezt egy igazán értékelhetetlen CGI köntösbe bújtatta, ami a végső harcnál már tényleg kínos volt, és még a nagy vászon sem tudta feljavítani az élményt.
Szerencsére most már a Snyder cutban nincs a levegőben lógó Flash és zéró háttértörténettel rendelkező random Cyborg, hiszen Whedon amokfutásának Steppenwolf mellett ők ketten voltak a legnagyobb áldozatai. A végső harcban is meg van mindenkinek a kellő helye és Superman teljesen adhoc érkezése is indokolttá válik. A filmzenéjére sem lehet panasz, amolyan Zack Snyderesen lett összeválogatva a tracklista, valamint a score is tartalmaz emlékezetes taktusokat.
Az összképhez hozzátartozik, hogy az egyik hiba a DC képregényfilmek esetén az volt, hogy nem igazán ágyaztak meg sok filmmel egy nagy közös szuperhős mozinak. Rengeteg hős nem kapott különálló filmet. Cyborg és Flash sem rendelkezett önálló mozival, és még ekkor Aquaman sem kapta meg a filmjét. Volt egy Wonder Woman adaptáció, ami kifejezetten jól sikerült, továbbá az Acélember, valamint a Superman vs. Batman ágyazott meg Superman és Batman karakterének. Ez bárhogyan is számolunk gyakorlatilag három filmet takar. Ezt az űrt ezzel a közel négy órás verzióval lehetett csak betölteni.
A Zack Snyder: Az Igazság ligája ugyan nem váltja meg a szuperhősfilmek műfaját, viszont azt, amit vállalt sikerül teljesítenie, hiszen eltörli a 2017-ben kiadott borzalomnak az emlékét. Az epikus végső harc így pozitív értelemben lett felejthetetlen, valamint az utolsó fél órában egy igen ígéretes univerzumot vetít előre, melyet ütősebbnél-ütősebb cameókkal készít elő. Ha anno nagyon vártad Az Igazság Ligáját és csalódtál benne ezt semmiképpen ne hagyd ki, mert erre filmre várt minden képregény rajongó és jelentem megérte rá várni!
Cím: Zack Snyder: Az Igazság Ligája (Zack Snyder: Justice League)
Megjelenés: 2021. március 18.
Műfaj: akció, kaland, fantasy
Rendezte: Zack Snyder
Írta: Chris Terrio, Zack Snyder és Will Beall
Szereplők:
- Ben Affleck (Bruce Wayne/Batman)
- Henry Cavill (Clark Kent/Superman)
- Gal Gadot (Diana Prince/Wonder Woman)
- Ray Fisher (Victor Stone/Cyborg)
- Jason Momoa (Arthur Curry/Aquaman)
- Ezra Miller (Barry Allen/The Flash)
- Amy Adams (Lois Lane)
- Jeremy Irons (Alfred)
- Diane Lane (Martha Kent)
- Joe Morton (Silas Stone)
- Ciarán Hinds (Steppenwolf)
- Ray Porter (Darkseid)
Producerek: Charles Roven és Deborah Snyder
Zeneszerző: Thomas Holkenborg (Junkie XL)
Fényképezete: Fabian Wagner
Vágók: David Brenner
Produkciós cég: Warner Bros. Pictures, DC Films, Atlas Entertainment és The Stone Quarry
Forgalmazza: HBO MAX