Már csak kereken két hét választ el minket a Stranger Things harmadik szezonjának premierjétől, ami túlzás nélkül az egyik legjobban várt sorozat évad idén. Éppen ezért újra néztük a korábbi két évadot, és minden egyes részről külön (mini)kritikát írtunk, filmes utalásokkal és az adott epizód legjobb betédalával megspékelve.
Első fejezet: Will Byers eltűnése (Chapter One: The Vanishing of Will Byers)
A Stranger Things első része még harmadszor is képes volt egy pillanat alatt magába szippantani, de az is igaz, hogy harmadjára már nem éreztem annyira feszesnek és kellően izgalmasnak, mint elsőre, vagy akár másodjára. Persze ez nagyrészt annak is betudható, hogy elsősorban a karakterek bemutatására helyezi a hangsúlyt, nem pedig az “akció” jelenetekre. Karakter bemutatás terén azonban tökéletesen teljesít. A főbb és mellékkaraktereket ugyanis – egy-két kivétellel – azonnal sikerül megszerettetnie, vagy épp meggyűlöltetnie a nézőkkel.
Rendező(k): Duffer fivérek
Utalások: Cápa, A hobbit, A gyűrűk ura, E. T. – A földönkívüli, Poltergeist – A kopogó szellem, Kincsvadászok, Alien-filmek,
Sláger: Toto – Africa
Második fejezet: Idegen a Maple Streeten (Chapter Two: The Weirdo on Maple Street)
A második részre viszont már jobban felpörögtek az események és a karakterek melyítése mellett a horror vonal is meg-meg villant néhányszor. Winona Ryder egyértelműen ellopja a show-t mindenki elől, de a 11-et alakító Millie Bobby Brown és a Hopper-t megformáló David Harbour is remekelnek. A rész hangulata végig baljósló, ami előre vetíti az utolsó percekben történő halálesetet. Ráadásul itt vehettük először jobban szemügyre a Demogorgon-t is.
Rendező(k): Duffer fivérek
Utalások: Harmadik típusú találkozások, Halloween – A rémület éjszakája, Star Wars V. – A birodalom visszavág, E.T. – A földönkívüli, A kis szemtanú, Kincsvadászok, Nagyítás
Sláger: The Clash – Should I Stay or Should I Go
Harmadik fejezet: Karácsonyi fények (Chapter Three: Holly, Jolly)
A Stranger Things tipikusan az a sorozat, ami részről részre egyre jobbá válik. Ezt bizonyítja a harmadik epizód is, melynek legnagyobb erőssége egyértelműen a Kylie Dixon és Michael Stein által komponált retro filmzene. Néhány témát természetesen már az első két részben is hallhattunk, de a legfülbemászóbb és leghangulatosabbak csak ebben hangoztak el. Emellett pozitívumként érdemes még megemlíteni azt is, hogy a készítők ezúttal 11 múltjának felfedésére helyezték a hangsúlyt. A elképesztően szemét befejezés után pedig garantált, hogy a legtöbben azonnal rákattintottak a következő megtekintésére.
Rendező(k): Shawn Levy
Utalások: Óz, a csodák csodája, Star Wars, Harmadik típusú találkozások, Evil Dead – Gonosz halott, E.T. – A földönkívüli, Tűzgyújtó, Rémálom az Elm utcában
Sláger: David Bowie – Heroes
Negyedik fejezet: A test (Chapter Four: The Body)
Az előző rész meghökkentő és váratlan befejezéséhez igazodva ez az epizód nagyon depresszív lett, főleg az első 10-15 perc. Annak ellenére, hogy látták Will temetését, Mike és Joyce nem törődnek bele a fiú halálába, mert érzik, hogy valami nem stimmel. Ez a bandán belül és a nő, valamint másik fia, Jonathan között is feszültséget szül. Hopper viszont egyre több furcsaságra bukkan nyomozása során, ahogy Nancy is. Ez a kettős nyomozós szál nagyon jól áll a karaktereknek és a sorozatnak egyaránt. Az utolsó néhány percben látott boncolás pedig egyértelműen a széria egyik legizgalmasabb és legfeszültebb jelenete.
Rendező(k): Shawn Levy
Utalások: Carrie, Ragyogás, E.T. – A földönkívüli
Sláger: Joy Division – Atmosphere
Ötödik fejezet: A bolha és a kötéltáncos (Chapter Five: The Flea and the Acrobat)
Bizonyos szempontból ez az első évad legfontosabb része. Ugyanis Mr. Clarke-nak köszönhetően rengeteg információt tudhatunk meg a párhuzamos univerzumokról, és ezáltal a Tótágasról is. Izgalmas és érdekes, de összességében mégis kissé lassú lefolyású epizód, amiért többek között a figyelemre méltó befejezés (Nancy látogatást tesz a Tótágasban) kárpótol.
Rendező(k): Duffer fivérek
Utalások: Bambi, Magánbeszélgetés, Változó állapotok, Állj mellém!, A felszín alatt, Kockázatos üzlet, Tökéletes mozdulatok
Sláger: Echo & The Bunnymen – Nocturnal Me
Hatodik fejezet: A szörnyeteg (Chapter Six: The Monster)
A ötödik résszel ellentétben a hatodikban rengeteg minden történik. Hopper és Joyce kiderítik honnan is származik pontosan 11 ereje, Jonathan és Nancy felfegyverkeznek és a Demogorgon elpusztítását tervezik, a fiúk pedig 11 nélkül folytatják utukat a Hawkins laboratórium felé. A hatodik rész egyik legnagyobb erőssége kétségkívül a forgatókönyv. Remekül tárják elénk ugyanis, hogy az egyes karaktereknek mik a fő motivációjuk. Emellett rengeteg kérdésre is választ kapunk általa, de sok újat is felvet, hogy az izgalmakat fenntartsa. Az a jelenet pedig, amikor 11 megmenti a fiúkat zaklatóiktól a szakadéknál nem véletlenül lett a széria legikonikusabbja. Egyszerűen fantasztikus!
Rendező(k): Duffer fivérek
Utalások: Carrie, Star Wars IV. – Egy új remény, Változó állapotok, Karate kölyök, Kommandó, Állj mellém!, A felszín alatt, Kincsvadászok
Sláger: Corey Hart – Sunglasses at the Night
Hetedik fejezet: A fürdőkád (Chapter Seven: The Bathtub)
Ha az előző epizódot azért dicsértem, ahogy elénk tárta az egyes szereplők motivációját, akkor ezt most azért kell, dicsérjem, ahogy ezeket a karaktereket és külön történetszálakat egybefűzte. Az utolsó két részre teljes fordulatszámon kezdtek el pörögni az események, ami azt eredményezte, hogy a hetedik fejezet az első évad legizgalmasabb, legijesztőbb és talán leghangulatosabb felvonása lett. A főbb szereplők is szinte egytől-egyig a maximumot nyújtja. Kiváltképp Winnona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown. És a Steve Harrington-t megformáló Joe Keery is egyre szimpatikusabbá vált.
Rendező(k): Duffer fivérek
Utalások: Star Wars V. – A birodalom visszavág, E.T. – A földönkívüli, Különvélemény, Ponyvaregény, A felszín alatt
Sláger: Vangelis – Fields of Coral
Nyolcadik fejezet: Az átfordított világ (Chapter Eight: The Upside Down)
A finálé olyan tökéletesre sikeredett, amennyire csak lehetett és amiről sok másik sorozat csak álmodhat. 11 “halála” nagyon erőteljes, Hopper múltjának flashback formában való megismerése pedig szívszaggatóan érzelmes. Ez a két jelenet kérdés nélkül az első évad érzelmi csúcspontjai. És a Hawkins labor alkalmazottain vett véres revans is minden igényt kielégítő. Habár személy szerint sokkal több, egész alakos Demogorgon jelenetet elviseltem volna a széria alatt mégis azt kell, hogy mondjam jó húzás volt az utolsó részre hagyni azt, hogy teljes valójában szemügyre vehessük a szörnyet. Látványos, izgalmas, véres és megható, egyszóval az első évad legjobbja!
Rendező(k): Duffer fivérek
Utalások: Alien – A nyolcadik utas: a Halál, Rémálom az Elm utcában, Kincsvadászok, Álmodj rózsaszínt, Stephen King: AZ, Akira
Sláger: Tangerine Dream – Horizon