A Netflix által kis képernyőre álmodott Stranger Things névre hallgató sorozat nem csak azonnal közönségkedvenc lett, de a jelenkori popkultúra részévé is rekord idő alatt vált. A bemutatót követő években ugyanis számtalan ruházati cikk, videojáték, társasjáték és egyéb kiegészítő termék került piacra, ami a sorozat karaktereit, vagy történetét vette alapul. Éppen ezért nem volt nagy meglepetés az sem, amikor kiderült, hogy a sikerből a képregénykiadók (jelen esetben a Dark Horse) sem szeretnének kimaradni. Támogatópartnerünk, a Szukits Internetes Könyváruháznak köszönhetően pedig már magyar nyelven is olvashatjuk az első hivatalos Stranger Things képregényt, amely A túloldalon alcímet viseli.
A négy füzetet (Stranger Things: The Other Side 1-4) magába foglaló 96 oldalas gyűjtemény egy nagyon érdekes és jó ötletet dolgoz fel. A Túloldalon ugyanis se nem előzmény, se nem folytatás. Mivel a cselekmény pontosan az első évad eseményei alatt játszódik és azt mutatja be, hogy Will miként élte túl a Tótágasban töltött időt. Megtudhatjuk, hogy miket gondolt a számára ismerős, mégis ismeretlen helyről és azt is, hogyan kezdett el kommunikálni a másik oldalon rekedt családtagjaival és barátaival.
Stranger Things rajongóként számomra már ez az alapötlet elég volt ahhoz, hogy a Túloldalon-t jobban várjam, mint bármi mást idén. És összességében, ha nem is sikerült rosszul a Jody Houser, valamint Stefano Martino által írt képregény, mégis némi csalódottságot éreztem a befejezése után. Mert habár az ötlet zseniálisan jó és megannyi érdekes lehetőség rejlett benne, a készítők ezeket mégsem tudták kellőképpen kiaknázni. Például magáról a Tótágasról szinte semmi olyan plusz információ nem hangzik el benne, amit már ne hallhattunk volna az évadok során. Nem ismerhetünk meg új lényeket, és a régiek működési mechanizmusáról (Demogorkonok, indák, Agyszívó) sem tudunk meg érdemi újdonságokat. Pedig egy ilyen gazdag világban lett volna potenciál és a történet is izgalmasabb lett volna ezek által, így viszont a cselekmény java részében Will belső tépődései teszik ki, ami eleinte kellőképpen érdekes, de a végére kezd kifulladni. És, hát meg kell hagyni Will amúgy sem tartozott soha az érdekesebb szereplők közé…
Szerencsére azért pozitívumai is akadnak a kiadványnak. Először is maga a külcsín. A borító masszív keménykötést kapott egy gyönyörű artwörkkel az elején. És, ha elkezdjük olvasni a művet, az egy perc alatt képes magába szippantani minket. Jó újra elmerülni ebben a világban és a rajzok stílusa is szemet gyönyörködtető és aprólékosan kivitelezett/megrajzolt. Ahogy az is dicséretet érdemel, ahogy az írók a jól ismert jeleneteket egy másik szemből bemutatják nekünk. A hol nagyobb, hol apróbb rejtette és kevésbé rejtett utalások garantáltan minden rajongó tetszését elnyerik majd, a visszatérő szereplők láttán pedig biztos széles mosoly ül majd az arcukra, ahogy nekem is. És míg a sorozat próbálta rejtegetni a szörnyet ameddig csak lehetett, addigra itt már szerves része lett a történetnek, ezáltal jóval többet láthatjuk teljes valójában.