kedd, március 19, 2024

Trending

Hasonlóak

A tanú: Ismét mozivásznon a diktatúra abszurditását pellengérre állító szatirikus kultfilm

Találós kérdés: kiváló filmszatíra, és a miénk, mi az? Bacsó Péter filmje, A tanú sikerének titka minden bizonnyal abban rejlik, hogy humorral oldja fel az ’50-es éveket megidéző eseményeket. Ebből az alkotásból a fiatalabbak is átérezhetik a szatíra görbe tükrén keresztül, milyen hangulat uralkodott azokban az években. A kiváló filmszatíra sok-sok évvel a forgatás után sem veszített semmit zseniális humorából, a forgatókönyvnek és a színészi alakításoknak köszönhetően még mindig felejthetetlen pillanatokat tud szerezni ez a vérbeli kultuszfilm, mely nemcsak vicces, de legalább ugyanannyira gondolatébresztő is.

https://youtu.be/n-5dNeIWjKs

Pelikán József nemcsak igazi kommunista, aki elvbarátaival küzdelmes éveken van túl, hanem gátőr is, feladatát pedig e téren is lelkiismeretesen végzi. Ebbéli minőségében akad össze egy orvhorgásszal, akiről kiderül, hogy nem más, mint régi harcostársa, jelenlegi miniszter. Csakhogy épp barátja lesz az, aki lebuktatja Pelikánt feketevágás miatt, aminek eredményeként a derék gátőr a börtönben köt ki. A szerencsétlen események ellenére Pelikán a film során később egyre magasabbra tör: egy uszoda és egy vidámpark igazgatását követően egy narancsot termelő gazdaság vezetője lesz. Ám semmit nem adnak ingyen, s egy bizonyos Virág elvtárs sem véletlenül mondogatja neki, hogy egyszer még kérni fognak tőle valamit. Erre végül valóban sor kerül, amikor hogy, hogy nem, éppen miniszter barátja ellen kell tanúskodnia…

Bacsó Péternek a személyi kultusz idején játszódó szatírája a maga korában akkora port vert fel, hogy már bemutatója előtt betiltották, és egy évtizeden át hevert dobozban. Kultfilm státuszát legjobban az bizonyítja, hogy a mai napig idézzük a benne szereplő mondatokat.„Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a miénk!”, „A nemzetközi helyzet fokozódik”, „Az élet nem habos torta!” – és még sorolhatnánk az idézeteket, amelyekről sokan talán nem is tudják, hogy egytől egyig A tanúból származnak. A Pelikán József, Virág Árpád és Bástya elvtárs szerepét alakító Kállai Ferenc, Őze Lajos és Both Béla színésztriójának, na és persze a forgatókönyvíró-rendező Bacsó Péternek egy kitörölhetetlen, a diktatúra abszurditását pellengérre állító alkotást köszönhetünk, amelynek üzenete a mai napig aktuális.

Érdekesség, hogy Kállai Ferencen és Őze Lajoson kívül nem sok ismert színész játszott a filmben, ellenben számos rendező felbukkan benne szereplőként: a Bástya elvtársat alakító Both Béla akkoriban éppen a Nemzeti Színház igazgatója volt, Fábri Zoltánt (aki Dániel Zoltánt alakította) nem kell bemutatni a filmek szerelmeseinek, Vámos László (akit a filmben az idegorvos szerepében láthatunk) pedig a Madách Színházban rendezett. A két főszereplő élete alakítását nyújtotta ebben az alkotásban, máig Pelikán gátőr és Virág elvtárs jut eszünkbe először Kállai Ferencről és Őze Lajosról, holott mindketten elég ismert és foglalkoztatott színészek voltak a saját korukban. 2012-ben A tanú bekerült a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által kiválasztott legjobb 53 magyar alkotás közé. A digitálisan, kockáról kockára felújított és restaurált filmet

Forgalmazó: Pannónia Entertainment
Bemutató: 2018. november 8.

Németh Gergő
Németh Gergő
Lelkes amatőrből lett filmkritikus, aki nem csak nézi a filmeket és ír róluk, de gyűjti is azokat. Az Artsomnia oldalán eddig közel 2000 cikk fűződik a nevemhez és reméljük a jövőben ez a szám csak nőni fog. Kedvenc filmek: Harcosok Klubja, Kontroll, Drive - Gázt!, A bárányok hallgatnak, Hetedik, Space Jam, Harry Potter-sorozat... Instagram: https://www.instagram.com/tattooedmoviecollector/