szombat, július 27, 2024

Trending

Hasonlóak

44 millió forintért kelt el Reigl Judit festménye a Virág Judit Galéria első online árverésén – A kortárs művekre a járvány alatt is kiemelkedő a kereslet

A rendkívüli körülményekhez igazodva online rendezték meg a Virág Judit Galéria Háború utáni és kortárs művek aukcióját, amelyre a licitek telefonon, vételi megbízás alapján és online érkeztek. Már a korlátozó intézkedések bevezetése előtt is több mint 120 regisztrált tárcsa volt, ami jól mutatja a magyar kortárs művészet iránti kiemelkedő érdeklődést.

Reigl Judit idén nyáron hunyt el Franciaországban. Az egyik legismertebb magyar származású kortárs művész Gomolygás, Csavarás, Oszlop, Fém című alkotásáért – melynek párdarabjai a Centre Pompidouban és a Musée d’Art Modern de la Ville de Paris-ban találhatóak – izgalmas licitharc bontakozott ki, és végül 44 millió forintért kelt el, ami az e korszakából származó művei közül az eddigi legmagasabb nemzetközi árat jelenti.  Lakner László Rózsák (1969) című, huszonöt darabból álló festmény-sorozatának négy képtáblából álló változata, 12 millió forintos kikiáltási árról indulva 36 millió forintért cserélt gazdát.

Virág Judit Galéria

Monumentális méretével már-már minimalista hatást kelt, Keserü Ilona jutavászonból készült Cérnás című műve, amit életműrekordot jelentő összegért, 28 millió forintért vásároltak meg. Néhány héttel ezelőtt Bak Imre Orange című műve rekordáron kelt el Lengyelországban, nem meglepő tehát, hogy Fekete-fehér II. című alkotása 7,5 millió forintról indulva 17 millió forintért cserélt gazdát, ami hazai rekordnak számít. Nádler István 1977-ben készült Gyász II. című festménye 16 millió, míg Fajó János Kék ölelés című festménye szintén életműrekordnak számító, 12 millió forintos árat ért el. 10 millió forintért vásárolták meg Konkoly Gyula Második világháború (Cím nélkül), Lakner László P.C. (Paul Cézanne) levéltöredéke 5., Keserü Ilona Pannóterv II. és Nádler István Plasztikus átló / Csavart átló című művét is. Frey Krisztián La Vergine című művének 9,5 millió forintos, valamint Türk Péter ??! (Kérdőjeles sorozat) című alkotásának 6 millió forintos ára is életműrekordot jelent.

Az árverés 362 millió forintot meghaladó összleütési értékkel zárult. Az elért eredmények megerősítik, hogy nemcsak nemzetközi, hanem a hazai műkereskedelemben is mérföldkőhöz érkezett a kortárs művészet piaca az elmúlt években.  Folyamatosan növekszik az érdeklődés a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas évek és a kortárs magyar képzőművészet iránt, a kiemelkedő leütési árak komoly hatással vannak az alkotók nemzetközi piaci értékére is. A kortárs művészet piaca a járvány alatt is stabil, a félelmek ellenére ugyanis a műtárgybefektetéssel szembeni bizalom rendületlen, így az egyik legstabilabb pozíciót élvezi a befektetési lehetőségek közül.

Ivány Bence
Ivány Bence
Sziasztok, Bence vagyok! Gyermekkorom óta imádom a filmeket. Akkoriban élő műsorújság voltam. Betéve tudtam az egész heti tv műsort (csatorna, filmcím, játékidő, tartalom és főszereplők). Imádom a műveszeteket, mind a filmek és sorozatok, mind pedig a zene fontos szerepet játszanak az életemben. Ezek közül számos helyen volt szerencsém kipróbálni magam: Filmezés, zenélés, írás, média (szerkesztő asszisztens és riporter). Jelenleg a Filmsomnia mellett színészként dolgozom és egy Podcast-et is vezetek. Nagyon fontos számomra az objektivitás mércéje, ezért igyekszem mindig a lehető legobjektívebben közvetíteni a mondandóm. Ez persze nem könnyű, hiszen az a fránya szubjektív vélemény minden sarokból árgus szemekkel figyel és vár. Ezért mindig résen kell lennem és nem szabad elgyengülnöm, mert különben átveszi az irányítást.